Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

II RAJD ROWEROWY. "SZLAKIEM KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH"

Utworzono dnia 14.03.2016
Czcionka:

Andrzej Orliński

II RAJD ROWEROWY „ SZLAKIEM KAPLICZEK I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH ”

Czytelnicy i bibliotekarze Miejskiej Biblioteki w Szczekocinach oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic spotkali się w sobotę czwartego lipca na rowerowym rajdzie. Rajd „Szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych”, już po raz drugi organizowany przez wspomniane instytucje, wchodzi do szczekocińskiego kalendarza, jako impreza cykliczna.

Tym razem dyrektor biblioteki, pani Joanna Bożek i prezes stowarzyszenia, pan Marek Gradoń, na miejsce spotkania wyznaczyli wieś Chałupki, a pan Zygmunt Faryś, kierownik sportowy rajdu, aby dojechać do tej miejscowości, odległej od Szczekocin zaledwie o niecałe trzy kilometry, wyznaczył trasę liczącą ich prawie dwadzieścia. O godzinie piętnastej spod siedziby biblioteki przy ulicy Spacerowej na trasę rajdu wyruszyło dwadzieścia dziewięć osób, nie tylko mieszkańców naszego miasteczka. Jechała z nami pani Anna Kwiecień – sołtys miejscowości do której zdążaliśmy oraz grupa gości z Sosnowca.

Fotografując kapliczki i krzyże przemierzyliśmy trasę ze Szczekocin przez Podlas, Podlipie, Dąbrowicę, Obiechów, Kamieniec i Sprowę do Chałupek w niewiele ponad dwie godziny. W miejscowości Obiechów zwiedziliśmy unikatowy, drewniany kościół pw. Wniebowstąpienia NMP. Nasz kolega Grzegorz Dudała, świetnie znający dzieje parafii Obiechów, historię kościoła i pamiątki tam się znajdujące był naszym przewodnikiem.

Na Chałupkach zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Zaplanowany wykład Grzegorza Dudały dotyczący dziejów Goleniów i okolicy odbył się obok ogniska, a za katedrę posłużył pieniek, jak gdyby na tę okazję specjalnie przygotowany.

Grzegorz wspomniał również wielkiego barokowego poetę i Sarmatę – Wespazjana Kochowskiego, niegdyś dziedzica na Goleniowach. Przeczytał fragmenty jego poematów. Andrzej Orliński z kolei przypomniał urodzonego w 1812 roku na szczekocińskim Zarzeczu Karola Balińskiego, literata i zbieracza utworów ludowych. Z wydanej w 1842 roku jego książki „Powieści ludu spisane z podań” przeczytał fragmenty opowiadania „Kaganiec” z akcją rozgrywającą się przed wiekami właśnie tutaj, w Czarnym Lesie obok wsi Sproskie Chałupki.

Potem odbył się quiz historyczny. Pytania przygotowali członkowie SMHSiO: Andrzej Orliński i Grzegorz Dudała. Uczestnicy, jak przystało na miłośników regionalnej historii, wykazali się dobrą znajomością tematu. Wyłonienie zwycięzcy nie było sprawą łatwą. Zwycięzcy otrzymali tytuły „Odjazdowego historyka” oraz nagrody książkowe. Wreszcie nadeszła pora na degustację przygotowanych przez gospodarzy i organizatorów przysmaków. Smalec domowy, ogórki kwaszone i prażonki były przepyszne.

Dziękujemy uczestnikom za udział, a mieszkańcom Chałupek z Panią sołtys Anią Kwiecień na czele za miłą gościnę. Za rok spotykamy się w Tęgoborzu.

II Rajd rowerowy

Utworzono dnia 14.03.2016, 15:13

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 86

W poprzednim tygodniu: 123

W tym miesiącu: 501

W poprzednim miesiącu: 585

Wszystkich: 56704