Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Andrzej Orliński. Szczekociny. Zajazd-Oberża-Magistrat

Utworzono dnia 05.12.2020
Czcionka:

Zajazd – Oberża – Magistrat

W krajobrazie Szczekocin dużo się przez lata zmieniło, ale wiele elementów infrastruktury miejskiej zachowało się i mam nadzieję, że pozostaną na zawsze.

Około 1910 roku nieznany autor wykonał fotografię budynku, który dziś jest pod względem wielkości jednym z największych i jednocześnie bardzo ważnym historycznym obiektem w naszym mieście. Budynek zwany powszechnie „Magistratem” nie zawsze był, jak sugeruje nazwa, siedzibą władz miejskich.

Wybudowany w połowie XIX wieku przez ówczesnego właściciela dóbr Szczekociny Jana Hipolita Łubieńskiego, przez długie lata pełnił funkcję zajazdu podróżnego. Na dziedzińcu, na który wjeżdżało się obszerną bramą przejazdową mieściły się stajnie.

W roku 1910, gdy powstawała prezentowana fotografia nazywany był już „Oberżą”, a to z racji funkcjonującej na parterze od strony ulicy Senatorskiej restauracji. Ale nie tylko, bo jednocześnie, jak widzimy na tej i kolejnych fotografiach był siedzibą wielu instytucji. Stanowił wówczas własność rodziny Halpertów; Elżbiety i jej synów: Karola, Feliksa i Tadeusza.

W 1925 roku Halpertowie sprzedali budynek Włoszczowskiemu Powiatowemu Związkowi Samorządowemu i dzięki temu stał się budynkiem dostępnym dla wielu organizacji społecznych; m.in. Straży Ochotniczej Ogniowej, Związku Rzemieślników Chrześcijan i Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet. W dalszym ciągu działały tutaj instytucje gospodarcze; Stowarzyszenie Spożywców „Postęp” i Bank Ludowo-Spółdzielczy. Główna sala „Oberży” – dziś im. ks. Tadeusza Jarmundowicza była miejscem ogólnych zebrań i balów miejskich.

W 1936 roku Rada Miasta Szczekociny podjęła uchwałę i zobowiązała Zarząd, na którego czele stał wtedy Władysław Marzec, do odkupienia wystawionego przez władze powiatowe na sprzedaż budynku „Oberży” i przeznaczenia go na cele administracyjne i szkolne. Należy nadmienić, że Zarząd Miasta urzędował wtedy w budynku przy ulicy Senatorskiej nazywanym powszechnie „Stara poczta”, dzisiaj pustym i przeznaczonym do rozbiórki.

Stan budynku „Oberży” był fatalny i wymagał natychmiast kapitalnego remontu. Zarząd Miasta zmuszony był zaciągnąć w Polskim Banku Komunalnym kredyt w wys. 30 tyś. zł.

Nie wiemy dokładnie, jak długo trwał remont i w którym roku budynek stał się siedzibą władz miasta. Wiemy, że w dalszym ciągu był siedzibą wielu instytucji i organizacji, a w czasie okupacji część pomieszczeń wynajęto nawet na mieszkania prywatne.

Po wojnie, to wielu dzisiejszych mieszkańców dobrze pamięta, oprócz władz miejskich mieściły się w „Oberży”: remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, placówka PKS, kino „Mewa”, komitet miejski PZPR, Ośrodek Zdrowia i Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny.

Mam nadzieję, że ta garść informacji z przeszłości pozwoli na zachowanie w świadomości mieszkańców historycznych walorów tego miejsca.

Opublikowano na fb 21.11.2020

Szczekociny. Zajazd-Oberża-Magistrat

Utworzono dnia 05.12.2020, 11:29

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne