Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

100- lecie wybuchu Iwojny światowej

Utworzono dnia 30.06.2014
Czcionka:
Joanna Bożek
SZCZEKOCINY W POŻODZE WOJENNEJ.
 
Zastrzelenie austriackiego następcy tronu Franciszka Ferdynanda i jego żony Zofii w dniu 28 czerwca 1914 roku w Sarajewie uznawane jest przez historyków za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej. Największy konflikt zbrojny na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich pomiędzy Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię trwał od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 roku. 
W 100 lecie wybuchu I wojny światowej odbyło się spotkanie historyczne będące tematem do rozważań dla naukowców, historyków i osób żywo zainteresowanych wydarzeniami dotyczącymi wielu aspektów. Począwszy od kwestii politycznych, społecznych, gospodarczych po konkretne lokalne przykłady śladów I wojny światowej na terenie Szczekocin. Podczas wykładu prelegenci sporo miejsca poświęcili nad przyczynami wybuchu wojny i ziemiami polskimi, które stały się areną wojny toczonej przez wrogie Polakom państwa. Treści zawierające wybrane problemy chorób społecznych oraz śmiertelności w Krakowie i Szczekocinach oraz wykaz rekwizycji materialnych z czasów I wojny światowej w Szczekocinach, Zarzeczu i Nawsiu dokonanych przez wojska austro-węgierskie i niemieckie w latach 1914-1915 pozwoliły mieszkańcom Szczekocin przybliżyć i poznać wydarzenia historyczne z tamtego okresu.
Konferencję naukową, która odbyła się 14 czerwca 2014 w Zespole Szkół w Szczekocinach poprowadzili: dr Lech Frączek, dr Wiesław Bator, dr Tomasz Bzukała, mgr Zbigniew Bryła.
Organizatorami spotkania historycznego byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach, Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic, Zespół Szkół w Szczekocinach.

100 -lecie I wojny światowej

Utworzono dnia 30.06.2014, 21:16

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne