Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Nowe eksponaty i pamiątki Szczekocińskiej Izby Regionalnej

Utworzono dnia 03.12.2018
Czcionka:

Andrzej Orliński

W ostatnich dniach Szczekocińska Izba Regionalna przy Miejskiej Bibliotece wzbogaciła się o kolejne dyplomy szczekocińskich rzemieślników z lat 1923-1927. Są to udostępnione przez Państwa Ziarkowskich dyplomy majstra kunsztu szewskiego i bednarskiego – Ludwika Kowalskiego i dyplom majstra kunsztu malarskiego Kazimierza Piotrowskiego udostępniony przez Pana Andrzeja Wierzbowskiego.

Dzięki Janinie i Andrzejowi Kopciom do Szczekocińskiej Izby Regionalnej trafiła pamiątkowa Kronika Odsłonięcia Pomnika Pamięci 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego. Pomnik został odsłonięty 3 września 1983 roku w rocznicę bitwy jaką ułani stoczyli w obronie Szczekocin w dniu 3 września 1939 roku.

 Tajemnicze zdjęcie. 
W domu przy ulicy Senatorskiej, kiedyś należącym do Ludwika Kowalskiego przechowywano liczące już ponad 100 lat zdjęcie. Obecnie, dzięki Państwu Ziarkowskim trafiło do Szczekocińskiej Izby Regionalnej. Niestety, nawet najstarsi mieszkańcy naszego miasta nie są 
w stanie wyjaśnić ani okoliczności jego wykonania, ani rozpoznać osób pozujących do zdjęcia. Zamieszczamy je z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto będzie mógł o nim powiedzieć coś więcej.

Rodzina Antoniego Wierzbowskiego, nauczyciela i działacza z okresu II RP oraz okresu okupacji niemieckiej 1939-1945 przekazała do Szczekocińskiej Izby Regionalnej przy Miejskiej Bibliotece ciekawą pamiątkę. To Legitymacja i Regulamin Koedukacyjnej Szkoły Średniej w Szczekocinach z roku 1922. To jedyny znany nam taki dokument. Szczególnie cenny, że trafił do Izby w setną rocznicę utworzenia pierwszej szkoły średniej w Szczekocinach. Polecamy go do wnikliwego przeczytania zarówno młodzieży jak i nauczycielom. Niektóre zapisy wydają się dziś trochę śmieszne, ale wiele z nich można polecić do wdrożenia w dzisiejszych szkołach. Dlatego dokument zeskanowaliśmy i prezentujemy w całości.

 

Oprócz pomnika pamięć 8 Pułku Ułanów upamiętnia nazwa ulicy, przy której obecnie pomnik się znajduje oraz Społeczna Szkoła Podstawowa przy ul. Lelowskiej nosząca od dwu lat imię 8 Pułku Ułanów Ks. Józefa Poniatowskiego.
Prezentujemy strony kroniki ku przypomnieniu, zarówno minionej kilka dni temu 79 rocznicy bitwy jak i 35 rocznicy odsłonięcia pomnika.

 

GALERIE:

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 48

W poprzednim tygodniu: 147

W tym miesiącu: 525

W poprzednim miesiącu: 468

Wszystkich: 56143