Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic

Materialne ślady wojennych historii

Utworzono dnia 31.01.2019
Czcionka:

Rafał Podsiadło

 

Materialne ślady wojennych historii

 

            Znaleziska na strychu niekiedy wzbudzają sensację, ale też wymuszają pewne działania zmierzające do poznania historii znalezionego przedmiotu. Tak było i tym razem. O tym, że na jednym ze strychów u zaprzyjaźnionej osoby w Szczekocinach od lat przechowywana jest niemiecka skrzynka wiedziałem już od kilku lat. Zawsze jednak, gdy byłem w Szczekocinach ważniejsze było coś innego. W końcu po latach skrzynia została zniesiona, by ujrzeć światło dzienne. Okazało się, że jest to niemiecka skrzynia do przechowania pocisków. Trzeba było jedynie odczytać i zweryfikować dane. Oznaczenia, jakie na niej były, dokładnie wskazywały do jakich pocisków była przeznaczona. Doskonale widoczne napisy informowały: 8,8 cm Pzgr.39/43. Poszukując przeznaczenia skrzynki ustalono, że to nic innego jak pojemnik po pocisku przeznaczonym do niemieckiej armaty

8,8 cm zwanej Kwk 43 L 71, czyli kalibru 88 mm stosowanych najczęściej jako armata czołgowa, a także produkowanych jako armata przeciwpancerna pod nazwą Pak 43. Armata ta stanowiła najczęściej uzbrojenie czołgów PzKpfw VI B Königstiger, dział pancernych Jagdpanther, Nashrom. Sam pocisk o oznaczeniu PzGr. 39/43 był przeciwpancernym pociskiem rdzeniowym z czepcem balistycznym. Działo 8,8 Pak 43 było jednym z najlepszych dział używanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Wyprodukowano około 3 500 sztuk.

Odnalezienie skrzyni i ustalenie, do jakich celów służyła zmusiło do dalszego działania i poszukiwań, jakie jednostki mogły ich używać w Szczekocinach. Ustalono, iż w rejonie wschodnim Szczekocin w dniach 15 - 16 stycznia 1945 r. broniła miasta jednostka o nazwie Fest. Pak - Kp. 8/IV, czyli kompania forteczna, która miała na wyposażeniu 3 działa kalibru 8,8 cm oraz 11 dział kalibru 7,62 Pak. Jednostka ta występuje w raportach wojskowych w dniu 15.01.1945 r. W kolejnych dniach już o niej nie wspominano. Związała się ona bojem z nacierającymi czołgami Armii Czerwonej, zapewne z 242 Brygadą Pancerną. Czerwonoarmiści atakowali od wschodu, wzdłuż drogi Goleniowy - Szczekociny 16 czołgami wraz ze wsparciem piechoty. Do starcia doszło już o godz. 12:00 w dniu 15.01.1945r. W wyniku wymiany ognia Niemcy, co wynika z raportów, zniszczyli 4 nacierające czołgi. Dalsza część raportu wskazuje, iż o godz. 22:30 zostały zniszczone pozycje niemieckie. Następne walki to już długa historia, która zainicjowała u mnie dalsze poszukiwania i dzięki nim wiemy już jaki był przebieg walk o Szczekociny w styczniu 1945r.

 

Zródła:

www.lexikon-der-wehrmacht.de

www.obd-memorial.ru

www.stellunga2.pl

Materialne ślady wojennych historii

Utworzono dnia 31.01.2019, 20:48

Imieniny

Zegar

Pogoda

Zaprzyjaźnione Instytucje

Archiwa Społeczne

 

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 76

W poprzednim tygodniu: 138

W tym miesiącu: 368

W poprzednim miesiącu: 585

Wszystkich: 56571